gov.ua
Державні сайти України
Державна установа
«Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології Міністерства охорони здоров’я України»

Функціональний стан статевих органів жінок різного віку, які перенесли COVID-19

Степанова Н. З., Насібуллін Б. А., Степанова В. С., Гуща С. Г. Функціональний стан статевих органів жінок різного віку, які перенесли COVID-19. Вісник проблем біології і медицини. 2022; 3(166):250-257.

DOI: http://dx.doi.org/10.29254/2077-4214-2022-3-166-250-257

 

Перенесена COVID-19 інфекція викликає системні порушення в організмі. У жінок це може викликати порушення з боку статевих органів. Метою даного дослідження було оцінити особливості проявів порушень функції статевих органів у жінок різних вікових груп, які перенесли COVID-19. Нами було проведено комплексне гінекологічне обстеження 100 жінок, які перенесли COVID-19. Було сформовано 3 групи. 1 – жінки молодше за 20 років, 2 – жінки у віці від 20 до 50 років; 3 група – жінки старше 50 років.

Результати показали, що після COVID-19 визначаються порушення функції статевих органів жінок: зміни кількості та погіршення структури вагінальних виділень; відчуття сухості та свербіжу зовнішніх статевих органів; болючість при статевих контактах. Визначено зниження еластичності стінок піхви, витончення епітеліального шару, естрогенна недостатність та збільшення частоти грибкових уражень. Найчастіше ці зміни визначались у осіб 3 групи. Було встановлено, що порушення функції статевих органів у жінок після COVID-19 пов’язано з ендокринними розладами, порушенням місцевого імунітету, наслідками дистресу. Вочевидь, чинник патогенезу COVID-19 у жінок старше 50 років накладається на вікові зміни систем регуляції, тому клінічні прояви у них є більш вираженими.

 

Завантажити

Новини

21 вересня проведено черговий всеукраїнський семінар БПР

21 вересня 2023 року Державною установою «Український НДІ медичної реабілітації та курортології МОЗ України» проведено черговий навчальний захід безперервного професійного ...
Читати далі…

12-13 липня 2023 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) було проведено онлайн-конференцію з обміну досвідом використання навчальної платформи ВООЗ OpenWHO.org як освітнього контенту для фахівців медичної галузі.

12-13 липня 2023 року Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) було проведено онлайн-конференцію з обміну досвідом використання навчальної платформи ВООЗ OpenWHO.org ...
Читати далі…

Оголошення

05 жовтня 2023 року проводитиметься освітній захід БПР – всеукраїнський семінар за темою «Фізична реабілітація поранених з наслідками мінно-вибухових травм»

05 жовтня 2023 року провайдером безперервного професійного розвитку (БПР) – ДУ «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України» (реєстраційний ...
Читати далі…

21 вересня 2023 року  проводитиметься освітній захід БПР – всеукраїнський семінар за темою «Особливості реабілітації та відновлення фізичної активності у хворих після ендопротезування суглобів та травм опорно-рухового апарату».

21 вересня 2023 року провайдером безперервного професійного розвитку (БПР) – ДУ «Український науково-дослідний інститут медичної реабілітації та курортології МОЗ України» (реєстраційний ...
Читати далі…

Мапа курортів та санаторіїв України Мапа природних лікувальних ресурсів України

Умовні позначення: